BİZ SİZİ ARAYALIM

 
0224 242 46 25bilgi@bursaerenturizm.com
VİZE İŞLEMLERİ
Fransa Vizesi
 

01.04.2010 tarihi itibari ile tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmak üzere 10 yıl öncesinde alınmış T.C pasaportları (tüm pasaport türleri) geçerliliklerini yitirecektir. Bu tür pasaportlara sahip T.C vatandaşlarının en kısa sürede emniyet müdürlüklerine başvurarak yeni tarihli pasaportlarını almaları gerekmektedir.

Yeni pasaport temini için yapılması gerekenlere www.epasaport.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Fransa Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularında “Parmak izi” uygulaması yapmaktadır. Ve randevu ile çalışmaktadır. Daha önceden parmak iziniz alındıysa dahi, her başvuru sırasında yeniden alınmaktadır. Bu yüzden başvurulara şahsen gelinmesi zorunludur.

Şehirlere göre Fransa vizesi için başvuru yeri Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu olarak farklılık göstermektedir;

Şu illerde ikamet edenler vize başvurularını, Ankara’daki Fransa Büyükelçiliği’ne yapmak zorundadır: Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.
Aşağıdaki illerde ikamet eden başvuru sahipleri, başvurularını İstanbul'daki Fransa Başkonsolosluğu’na yapmalıdır: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olması gerekmektedir.
Schengen sahasına giren tüm yabancı uyruklular geçerli seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar.

Yanlarında başka birisi ile seyahat edecek olan yolcuların beraber seyahat edecekleri kişilerin var ise geçerli vize fotokopilerini ya da var ise yeşil pasaportlarının fotokopilerini ibraz etmelerinin kendileri için vize alımı sırasında referans olacağını hatırlatırız.

Tüm vize başvurularında yeni çekilmiş (kesinlikle 6 aydan eski olmamalı) rötuşsuz ve fonu beyaz, konsolosluğun istediği özelliklere sahip fotoğraf kullanılmalıdır. Konsolosluğun istediği fotoğraf özelliklerini evrak listelerinde bulabilirsiniz. İstenilen özelliklere sahip olmayan fotoğraflardan dolayı vize başvuruları kesinlikle kabul edilmemektedir.

Vize başvuru formları Fransızca,Türkçe ya da İngilizce olarak eksiksiz olarak okunaklı, büyük harflerle doldurulmalı ve pasaport sahibi tarafından 37. kutucuk ve sayfanın sonunda yer alan imza kutucuğu imzalanmalıdır. Seyahat edecek her çocuk için ayrıca bir vize formu doldurulmalı ve 18 yaş altı çocukların vize başvuru formunu hem annenin hem de babanın imzalaması gerekmektedir.

18 yaş altı öğrenciler için ebeveynlerinden ayrı seyahat edeceklerse; seyahat etmeyen her bir ebeveynden ayrı olmak
üzere noterden onaylı muvaffakatname istenmektedir.

Başvurularınızı bayram – yılbaşı- sömestr – fuar – paskalya – dil okulu gibi başvuruların yoğun olduğu günlere rastlaması durumunda konsoloslukların çok yoğun olabileceğini dikkate alarak seyahate çıkış tarihinizden en erken 3 ay ve en geç 15 gün önce yapmalısınız. Müracaatınızın olumlu sonuçlanması durumunda almış olduğunuz vizenin üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu ve seyahat tarihlerinize uygunluğunu (pasaport numarasının, seyahate gidiş tarihinizin ve isim soyisminizin düzgün yazıldığını) mutlaka kontrol etmenizi önemle hatırlatırız.


Alacağınız vize süresinin uzunluğu sadece konsolosluk takdirindedir. Konsoloslukların karar vermesinde daha önce almış olduğunuz vizelerin kullanılıp kullanılmadığı, kullanıldı ise doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığı büyük önem taşımaktadır.

Doğru kullanmaya örnek vermek gerekirse; vizenizi İtalya’dan aldıysanız ilk seyahatinizi İtalya’ya, Fransa’dan aldıysanız ilk seyahatinizi Fransa’ya yapmanız gerekmektedir. Pasaport sayfalarınıza ilgili gümrük kapılarında Giriş ve Çıkış kaşeleri basılmaktadır ve sisteme kaydedilmektedir.

Fransa Konsolosluğu herhangi bir sayfası yırtılmış, hasar görmüş (1mm.dahi olsa) pasaporta vize vermemektedir.

İlgili ülkeden Schengen sınırına giriş yaptıktan sonra diğer 25 farklı Schengen ülkesine geçişte bir sakınca ya da gümrük yoktur. Bu sebeple Vize aldığınız ülke üzerinden Schengen sınırına giriş yapıp akabinde diğer ülkelere seyahat düzenlemeniz sonraki dönemlerde yapacağınız vize başvurularında size olumlu aksini yapmanız ise olumsuz referans olacaktır ve bu referanslar alacağınız vize sürelerini doğrudan etkileyecektir.

Detaylı bilgi almak içinBize Ulaşın Ya daSizi Arayalım