BİZ SİZİ ARAYALIM

 
0224 242 46 25bilgi@bursaerenturizm.com
VİZE İŞLEMLERİ
İtalya Vizesi
 

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İtalya gezileri için İtalya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İtalya gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, İtalya girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. İtalya gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.

Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla İtalya’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için İtalya Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.

İtalya, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan İtalya vizesi alındıktan sonra, gezinin İtalya’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde İtalya Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için İtalya Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.

İtalya vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; İtalya’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece İtalya Kosolosluğu’na ve de İtalya Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye İtalya üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Detaylı bilgi almak içinBize Ulaşın Ya daSizi Arayalım