BİZ SİZİ ARAYALIM

 
0224 242 46 25bilgi@bursaerenturizm.com
VİZE İŞLEMLERİ
Romanya Vizesi
 

Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan Romanya’ya seyahat edebilmek için vize süreçleri Konsolosluklar tarafından gerçekleştirilir. Romanya vizesi başvuru sürecinde, vatandaşların 10 yıldan eski olmayan ve 6 ay boyunca geçerliliği bulunan bir pasaporta sahip olmaları zorunludur. Yolculuğun amacına göre, turistik, ticari ya da ziyaret olmak üzere vize türleri değişiklik gösterir.

Başvuru süreçleri ve onaylanma süreleri, vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Evrakların tamamlanması durumunda, vizenin çıkma süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak yoğunluk olması ya da iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması durumunda vize sonuçlanma süresi değişiklik gösterir. Yeşil ya da gri gibi hizmet pasaportu sahipleri ise en fazla 90 gün süre ile vize almadan Romanya’ya seyahat edebilirler.

Bordo ya da kırmızı pasaport sahiplerinin ise Türkiye’den Romanya’ya gidebilmek için vize evraklarını tamamlamalarında fayda vardır. Turistik vize başvurusunda bulunmak için öncelikle 2 adet resim, kimlik fotokopisi, banka hesap cüzdanı, otel ve uçak bilgileri, seyahat sağlık sigortası tamamlanması gereken evraklar arasındadır.

Vizenin onaylanması durumunda en az 15 gün süre ile Romanya’da kalabilmek mümkündür. Romanya vizesi evrak tamamlama süreçleri uzun süreceğinden dolayı, seyahatten en az 30 gün öncesinde başvuru yapmakta fayda vardır. D tipi uzun süreli konaklama vizesi alacak olanların ise işlemlerinin onaylanması durumunda 90 gün boyunca belirtilen ülkede kalmalarına izin verilir.

Romanya vizesi alabilmek için öncelikle Konsolosluklar ya da Büyükelçilik binalarından randevu alınması zorunludur. Daha sonrasında ise yetkililer ile görüşerek evrak tamamlama süreci başlar. Evrak toplama aşamaları ile uğraşmak istemeyenler, seyahat acenteleri ile anlaşarak vizeleri sorun yaşamadan onaylatabilirler.

Ticari vize başvurusu yapanların tamamlaması gereken evraklar arasında SSK işe giriş belgesi, maaş bordrosu ve çalıştığı şirketin bilgileri bulunur. Vizenin sorun yaşanmadan en kısa süre içerisinde çıkabilmesi için belgeleri dikkatli bir şekilde toplamaya özen gösterilmelidir.

Ticari vize başvurusu yapanların pasaportlarının geçerlilik süresi ise 1 yıl olması zorunludur. Ticari vize başvurularının onaylanma süreci 15 günden daha fazladır. Seyahat öncesinde belirtilen süreçleri dikkate alarak başvuru yapmakta fayda vardır.

Detaylı bilgi almak içinBize Ulaşın Ya daSizi Arayalım