BİZ SİZİ ARAYALIM

 
0224 242 46 25bilgi@bursaerenturizm.com
VİZE İŞLEMLERİ
Rusya Vizesi
 

1 Ocak 2016 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya arasında, 30 günü aşmamak kaydı ile vizesiz serbest dolaşım anlaşması Rusya tarafından askıya alınmış olup, Rusya seyahati gerçekleştirmek isteyen umumi, hususi ve hizmet pasaport hamillerinin Rusya vizesi alması zorunlu olmuştur. Vize başvurusu için Rus Konsolosluklarına şahsi olarak başvuru yapılabileceği gibi vize işlemleri alanında faaliyet gösteren deneyimli firmalar aracılığı ile de başvuru işlemleri yürütülebilmektedir. Her ne şekilde başvuru yaparsanız yapın vize işlemi pasaportunuza işlenecek bir vize türü olup pasaportunuzda en az 2 sayfa boş yeri Rusya için ayırmanız gerekmektedir.

Tarih boyunca yakın ilişkilerimiz bulunan Rusya’ya turistik ve ticari amaçla ülkemizden sık sık ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Rusya vizesi başvurusuna konu olacak vize türleri turistik, eğitim, özel, çalışma, aile ve arkadaş ziyaret vizeleridir. Her vize türü için istenen bazı evraklar vize türüne özel olarak değişmektedir. Vize ücretleri de ziyaret amacına göre değişirken, onay süreleri de farklılık gösterebilmektedir. Rusya Konsolosluğu’na yapacağınız başvurular için başvuru formunu internet üzerinden İngilizce veya Rusça eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Bu formda vereceğiniz hatalı ve yanlış bilgilerin vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacağını unutmayın. Doğru ve kesin bilgilerle başvuru formunuzu eksiksiz bir şekilde doldurun. Rusya’daki turizm ofisleri tarafından hazırlanmış yabancı kabul belgesi (Voucher) başvuru dosyanızda bulunması gerekmektedir. Gerekli yabancı kabul belgesini (Voucher) kendiniz almanız halinde bir buçuk aya kadar sürebilen bekleme süreleri, danışman firmalar ile oldukça kısa sürmektedir. 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik fotokopisine de başvuru için ihtiyaç duyulurken, pasaportunuzun Rusya seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunmasına dikkat ediniz.

Başvurularınız Rusya Konsolosluğu tarafından incelenecek olup, karar merci yine aynı birim olacaktır. Konsolosluk dilerse ek belgeler talep edebilmektedir ve bu evrakların da eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız halinde bireysel başvurduğunuz takdirde vize başvurunuz en geç 10 iş günü, sizin yerinize konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acenteler 5 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

Rusya vizesi alarak seyahat gerçekleştirdikten 7 iş günü içerisinde, Rusya’da ilgili makamlardan (UFMS) kayıt (Registartsiya) işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ziyaretiniz 7 günden az sürecekse kayıt (Registratsiya) zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Bu detaya da dikkat ettikten sonra Rusya seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak içinBize Ulaşın Ya daSizi Arayalım